Nasze pasieki - Miód Pszczółkowski

Miód Pszczółkowski
Przejdź do treści

Nasze pasieki

Galeria
Państwo Wilke, Aleksandra z mężem Witoldem, prowadzą pasiekę z tradycjami. Dziadek Witka, Zygmunt Piechowski, miał pasiekę w Trzcińsku. Sam budował ule wielkopolskie. Obecnie oboje małżonkowie zdobywają wiedzę na kursie pszczelarskim, poznając arkana zawodu pszczelarza i prawidłowego prowadzenia gospodarki pasiecznej. Od 2018 roku należą do naszego Koła.
Na zdjęciach w pasiece właściciele: A.Wielke z mężem oraz pszczelarze z RKP w Pszczółkach W. Danielczyk i J. Jendrasik.
Kronikarka RKP M. Kupryciuk z zachowaniem zasad rezimu covid-19 odwiedzila pasiekę naszego pszczelarza, p. Henryka Trawiskiego.
Jak wynikało z rozmowy pasieka liczy 40 pni.
Ule wielkopolskie, wzorują się na ulach kolegi, pan Henryk zbudował sam. Podobnie jak i dwupiętrową pracownię.
W pasiece jeszcze fruwały może nieco leniwie pszczoły. W oko kronikarce wpadło poidełko, system regałów do ramek oraz rozwiazania inżynierskie automatyzacji procesu pozyskiwania miodu. Warto dodać, iż w gospodarstwie pasiecznym od lat pomaga żona Wiesława, a trud pracy doceniony jest licznymi dyplomami i certyfikatami za promocję pszczelarstwa.
W 2020 roku do grona pszczelarzy naszego Koła dołączył Mieczysław Lipiński. Swoje ule postawił na terenie swojego gospodarstwa.
Powoli, z pomocą innych pszczelarzy poznaje zasady prowadzenia gospodarstwa pasiecznego.
Siedemnaście uli znajduje się w pobliżu sadów i pół, co może sprzyjać dobrej wydajności w pozyskiwaniu miodu. Na zdjęciach pszczelarz w otoczeniu swoich pni.
Nasi pszczelarze Wiesława i Henryk Danielczyk przekazali państwu Stanisławie i Zbigniewowi Grabowym z Pszczółek odkłady, czyli nowe rodziny pszczele.
Państwo Grabowi byli bardzo zrozpaczeni, po tym jak z powodu przepszczelenia i rabunku, ilość ich pni strasznie spadła. Pomaganie daje wiele satysfakcji i jest okazją do spotkań i zwiedzenia pięknie położonej pasieki na wzgórzu w Ulkowy.
Henryk Danielczyk wraz z synem Piotrem podczas prac w pasiece.
Te małe uliki, to tzw. uliki weselne do zakładania nowych rodzin pszczelich.
Pasieka Stanisława Kota w Rębielczu.
Henryk Danielczyk buduje ule FREUDENSTEIN'A.
Pszczelarz Henryk Danielczyk buduje ule FRUENDENSTEINA (czytaj Forensztajn), które są w naszej rodzinie od trzech pokoleń. Takie same ule miał mój wujek śp. prezes Henryk Kamiński, a obecnie w swojej pasiece posiada je również kuzyn, który sam je buduje Jarosław Jendrasik - skarbnik naszego koła.
Każdy pszczelarz wiosną musi przygotować ramki, do których wstawia węzę i tak przygotowane wkłada do ula, by pszczoły ją rozbudowały. Henryk Danielczyk przy pracy.
Henryk Danielczyk w swojej pasiece 16 maja 2020 roku.
W pasiece Piotra Kowalczyka.
Prezes koła Piotr Kowalczyk wraz z małżonką Krystyną w swojej pięknej pasiece posiadają ule wielkopolskie.
Na drugim zdjęciu widzimy kuwetę z pyłkiem pszczelim wystawionym w celu dokarmiania pszczół.
Pasieka Ewy Cierockiej.
Pasieki naszych pszczelarzy.
Kontakt - tel. 504 924 652
Wróć do spisu treści